SEGÉDLETEK

Az ember először azt hiszi, ha megtalál egy anyakönyvi bejegyzést, akkor már csak kényelmesen kimásolgatja az adatokat és hozzáadja a fájához... 
Aztán meglátja a szöveget és legszívesebben felsikoltana, mert hagyján, hogy esetleg a bejegyző nem állt a szépírás magaslatán, és mondjuk még a tinta is kifogyott, vagy épp ellenkezőleg, oda is jutott belőle, ahol cseppet sem kívánatos, de németül/latinul van, régi írásmóddal írták, rövidítések, ma már nem használatos foglalkozásnevek, halál okok szerepelnek benne. A vezetéknevek elírásának sokféle lehetőségéről nem is beszélve. /Volt benne részem, mikor két egymáshoz közel eső településen a magyar ferencesek a német, a német ciszterek a magyar neveket írták el / át . :-) 
Ezért jó, ha van segítségünk. 

Először is hagyjunk időt magunknak, hogy szemünk és főleg agyunk hozzászokjon a régies írásmódokhoz. Mindig érdemes néhány lapot átnézni, ha egy betűt nem ismerünk fel, mert gyakran egy másik szó értelmét felfedezve /amiben szintén szerepel az a betű/  azonosítani tudjuk. 

A korai anyakönyvekben /17-18. század/ még nem találunk rovatokat. Egymást követik a 3-4 soros bejegyzések. Kezdők számára ez először elég rémisztő lehet / én is tapasztaltam annakidején/ Latinul írták, nem tudjuk elolvasni még a kézírást sem, néha azt is nehéz kihámozni, hol szerepel a név benne, és ha sikerül is, ki, kinek a kije?... Ilyenkor jól jön a tapasztaltabbak segítsége (a közösségek menüben néhány ilyen egyesületet, facebook csoport található.)

Sümegi Hegyi Ilona Adelheid
 2019
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el